Główny problem i wyzwanie klienta
W momencie nawiązania współpracy ruch organiczny na stronę był głównie dostarczany przez frazy związane z marką. Marka sama w sobie była bardzo mocna w kategorii Magnesy, w której operował sklep.
Problem: Brak ruchu organicznego z fraz generycznych
Wyzwanie: Zwiększenie ruchu organicznego z fraz generycznych w celu zwiększenia sprzedaży.
Efekty naszej pracy
Rezultaty naszych działań:
- +510% użytkowników
- +486% słów kluczowych w TOP10
- +271% liczby transakcji.
Warto również odnotować, że te wzrosty dotyczyły w większości stron, które powstały dzięki naszej inicjatywie. Obecnie:
- 29% całego ruchu pochodzi z bloga, który na początku naszych działań nie istniał.
- 20% całego ruchu pochodzi ze stron kategorii, które nie istniały na początku naszych działań.
- 10% całego ruchu pochodzi ze słów kluczowych, które awansowały dzięki naszym działaniom na autorytecie domeny (wcześniej nie dostarczały w ogóle ruchu).
Co o współpracy mówi klient?
Działania Rocketso nie tylko zwiększyły naszą widoczność w wyszukiwarce, ale również miały bezpośredni wpływ na wzrost transakcji w sklepie. Mam poczucie, że agencja na bieżąco pilnuje, żeby działania SEO przekładały się na sprzedaż.
Zainteresowało Cię to?
Jeśli chcesz poznać szczegóły naszych działań lub po prostu porozmawiać o swoim sklepie internetowym, zostaw do siebie kontakt. Oddzwonimy i umówimy dogodny termin darmowej konsultacji.
Jak to zrobiliśmy?
1. Audyt techniczny
Podstawą wszelkich działań SEO jest weryfikacja strony pod kątem technicznym. Bez tego może dojść do sytuacji, że działamy na stronie, ale efekty naszej pracy nie przekładają się na wyniki organiczne. Można to porównać do nalewania wody do naczynia, które przecieka na dole.
Audyt techniczny wykonany dla Magnesy.Sklep.pl wykazał kilka błędów. Zazwyczaj kiedy strona jest zbudowana w oparciu o gotowy system taki jak Shoper tych błędów nie ma dużo. W tym wypadku jednak strona miała pewne modyfikacje dedykowane dla klienta, co mogło budzić nasze obawy.
Po przeprowadzaniu audytu znaleźliśmy jednak tylko 5 błędów na stronie. Część poprawiliśmy od razu w ramach godzin na konsultacje poaudytowe. Pozostałe błędy zostały poprawione w ramach kolejnego punktu (Strategia Tworzenia i Optymalizacji Treści), a także w ramach działań miesięcznych.
2. Strategia Tworzenia i Optymalizacji Treści (Strategia Contentowa)
Po upewnieniu się, że żadne techniczne błędy nie wpłyną na nasze działania rozpoczęliśmy budowanie Strategii Tworzenia i Optymalizacji Treści.
Pierwszym krokiem była Analiza Słów Kluczowych. Polega ona na znalezieniu wszystkich fraz danej kategorii. Źródła tych fraz mogą pochodzić od klienta, w ramach analizy strony klienta lub w ramach analizy konkurencji. Do tego zadania skorzystaliśmy z dedykowanych narzędzi SEO, które pokazywały nam na jakie frazy widoczne są poszczególne strony. Po zebraniu wszystkich słów kluczowych dokonaliśmy ich selekcji. Zostawiliśmy tylko te, które miały znaczenie w kategorii „Magnesy” i miały potencjał na dostarczenie ruchu organicznego.
Efektem Analizy Słów Kluczowych była lista słów kluczowych, która została podzielona na kategorie. Stanowiło to podstawę pod kolejny krok.
Drugim krokiem była budowa Strategii Tworzenia i Optymalizacji Treści. Pozwoliła ona nam zaplanować pracę na kolejne 1,5 roku. Tym razem wyszliśmy od stron – ich tworzenia lub optymalizacji istniejących. Dopasowywaliśmy do każdej ze stron słowa kluczowe. Mogły to być istniejące lub propozycje nowych kategorii oraz propozycje artykułów blogowych.
Przy okazji tworzenia Strategii Tworzenia i Optymalizacji Treści zbudowaliśmy i wdrożyliśmy nową strukturę kategorii. Natychmiast zwiększyło to widoczność, a także umożliwiło znalezienie bardziej szczegółowych kategorii, zarówno z poziomu wyszukiwarki, jak i strony internetowej.
W ramach wyceny mieliśmy także zaplanowane optymalizacji tagów, czyli najbardziej istotnych elementów pod kątem SEO. Tagi są widoczne w wynikach wyszukiwania. Title pozwala pozycjonować się na wybrane słowo kluczowe, a meta description zachęca do kliknięcia.
3. Działania miesięczne
Poprzedni etap pozwolił nam odpowiednio zaplanować zadania z tworzeniem nowych treści. Dodatkowo wykonaliśmy także pierwsze, widoczne na stronie lub w wyszukiwarce aktywności takie jak nowa struktura kategorii czy optymalizacja tagów. Z tego względu przeszliśmy do działań miesięcznych.
Podstawą bezpieczeństwa jest obecnie wykonywana regularna weryfikacja techniczna, która pozwala uniknąć większych błędów na stronie.
W oparciu o Strategię Tworzenia i Optymalizacji Treści zaczęliśmy także tworzyć teksty poszczególnych kategorii. Celem tekstów kategorii jest użycie słów kluczowych, które są powiązane z kategorią, ale nie zawsze padają w nazwach produktów. Przykładowo dla kategorii „Mocne Magnesy Neodymowe” słowem kluczowym może być zarówno nazwa kategorii, czyli „mocne magnesy neodymowe”, ale również „silne magnesy neodymowe”. Tekst kategorii pozwala w sposób naturalny użyć obu tych sformułowań.
Oprócz wspomnianych treści zaczęliśmy także publikować artykuły blogowe. Celem artykułów blogowych nie powinna nigdy być sprzedaż. W pierwszej kolejności chodzi o budowanie eksperckości marki. Dzieląc się specjalistyczną wiedzą budujemy świadomość swojej marki wśród potencjalnych klientów. Drugim celem jest wewnętrzne linkowanie. Odpowiednie linki kierujące do stron kategorii czy wybranych produktów zwiększają naszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Wreszcie na trzecim miejscu znajduje się sprzedaż sama w sobie. W ramach publikacji artykułów udało nam się zdobyć pierwsze pozycje na frazy takie jak „czym się różni magnes neodymowy od zwykłego” czy też „czy magnes przyciąga aluminium”.
Wszystkie powyższe aktywności zwiększają widoczność, czyli obecność w wyszukiwarce na dane słowa kluczowe. Aby jednak być na tych słowa kluczowych wysoko należy zadbać o moc domeny. Moc domeny to nasz autorytet. Zakładając, że my i nasza konkurencja opublikujemy podobne treści, to autorytet decyduje kto jest wyżej. Aby go zwiększyć należy zdobywać linki pochodzące z serwisów powiązanych tematycznie. W ramach naszych działań robiliśmy to poprzez regularne publikacje artykułów sponsorowanych kierujących do sklepu.
Przy działaniach SEO nie zapominamy także o elementach związanych z użytecznością dla użytkownika, czyli tzw. SXO. Z tego względu przez cały okres współpracy rekomendowaliśmy różnego typu zmiany, które miały na celu poprawę wyników sprzedażowych w oparciu o ruch organiczny.
Należały do nich m.in.:
- Zmiana menu górnego pod kątem najczęściej odwiedzanych stron
- Usunięcie pop-upu.
- Usunięcie animowanych stron kategorii.
4. Co dalej?
Na ten moment widać znaczący wpływ efektów naszej pracy, ale nie osiadamy na laurach. Wiemy, że konkurencja nie śpi, więc musimy regularnie prowadzić działania, w szczególności zadbać o autorytet domeny. Poza tym szukamy cały czas potencjału na rozbudowę istniejących lub tworzenie nowych kategorii lub artykułów blogowych. Patrzymy także cały czas na zachowanie użytkowników na stronie. Dzięki temu ostatnio zoptymalizowaliśmy m.in. wygląd strony głównej.
Umów darmową konsultację
Jeśli zainteresowało Cię to case study i chcesz poznać szczegóły naszych działań lub po prostu porozmawiać o swoim sklepie internetowym, zostaw do siebie kontakt. Oddzwonimy i umówimy dogodny termin darmowej konsultacji.